Jezero Komo ima bolju reklamu, obilaze ga poznati zabavljači, ali Garda je za koplje ispred, kao najveće slatkovodno jezero u Italiji.
Na jugu Garde denuo se gradić Sirmione, tanak ko špageta dug 4 km, širok 100 m.
Sirmione u meni probudi čežnju, zašto nije podno Avale, da taksijem "skoknem" do njega, kada mi "nisu sve ovce na broju".
Ali ne, glečeri sa Alpa, pre milion i po godina, otopiše se u kotlini između Lombardije, Veneta i Trentina.
Četvrtaste vile - niko se u Sirmioneu ne razmeće kvadratima, nema kič privatnih čardaka ni na nebu, ni na zemlji, već posvuda fini detalji, grimizne dveri, džinovska veštačka ruža ili biljke penjačice.
Jedino zdanje koje se vinulo nebu pod oblake je zamak porodice Skaliđeri. Porodica je sledila italijansku krilaticu: "Ne čuva pare ko ne troši, već onaj koji zna za šta ih troši", te su preuredili duž jezera, zamkove u mestima Malćezine, Tori del Benako, Lacize.
Biće da su se najviše istrošili kod Sirmione vremešnog diva koji se kupa u jezeru.
Na zamak se naslanja crkvica Sveta Ana od tvrđave (Sant’Anna della Rocca), prvobitno namenjena dvadesetorici Skaliđerijevih stražara. Freska na kamenu - Bogorodica sa detetom, potiče iz 14.veka.
Parohijska crkva Sirmionea je Sveta Marija Mađore (Chiesa di Santa Maria Maggiore).
Ispred crkve je trem sa pet lukova i 6 stubova. Poslednji stub sa leve strane, neobično (!), posvećen je caru Julijanu Otpadniku (331 - 363) koji je pokušao da zbriše hrišćanstvo.
Žuta vila pripadala je drugoj Mariji, operskoj divi Mariji Kalas, a u njenom vrtu, priča se, bio je bazen u obliku jezera Garda. Ali diva grčke krvi, nije htela jezero i italijanskog supruga, već grčko more i grčkog morskog vuka.
Isped vile je jedan od smaragdnih parkova gradića, gde su nam dve patke iz ruku popapale nekoliko srpskih napolitanki sa kapućinom.
Pesnik Gaj Valerije Katul (84 - 54 p.n.e) opevao je u pesmi povratak svojoj kući u Sirmione. Rođen u Veroni, letovao je, kao i svi Veronezi na Gardi.
Na severu Sirmionea locirani su delovi rimske vile iz 1. veka, koju italijani krstiše "Katulova pećina".
Po Katulu se zove i spa hotel; ako je jezerska voda hladna, može da se pliva u bazenima tik uz jezero, termalna voda bogata mineralima je uvek oko 35° C.
Taman kad polizasmo grande đelato, nabasali smo na znak:
Da ne uvredimo domaćine, muž i ja se ‐ poljubismo!
"Hiljadu poljubaca mi daj, onda sto;
još hiljadu; pa sto dodaj na to;
potom hiljadu novu i sto na ovu.
Pa kad prebrojim hiljade te,
onda ih izmešamo sve,
da ni mi, ni zavidljivci ne bi znali,
kol'ko smo jedno drugom poljubaca dali."
stihovi Gaja Valerija Katula
april 2025
Tekstovi i fotografije objavljeni na ovom blogu su moje autorsko delo i preuzimanje nije dozvoljeno.
Коментари
Постави коментар